Pytania i odpowiedzi

Aby stać się najlepszym należy czerpać wiedzę od najlepszych. Poprosiliśmy  @pawelgluchowski aby w kilku zdaniach opisał co sądzi o naszych batonach energetycznych #this1 pod kątem regeneracji. Naszym zdaniem rozłożył temat na atomy.💪🏻💪🏻

 

Czemu warto zjeść baton z węglowodanami po treningu?

Wynika to z naszej fizjologii, a dokładnie potrzeb regeneracji powysiłkowej.

Opierać będzie się w ona w głównej mierze o potrzebę ograniczania rozpadu białek mięśniowych, a także promowania zwiększonego tempa syntezy białek mięśniowych.

Kluczową rolę odgrywa tu insulina. Rolą tego hormonu będzie zarówno działanie anaboliczne [1] polegające na poprawie procesów syntezy białek mięśniowych (MPS), jak również antykataboliczne [2], oparte o ograniczanie rozpadu białek mięśniowych (MPB).

Co ciekawe sama potreningowa reakcja hormonalna bywa niewystarczajaca dla osób ponad przeciętnie trenujących! Osoby te wymagają po pierwsze znacznie szybszego procesu regeneracji, jak i ograniczania niekorzystnych skutków zniszczeń potreningowych (Muscle Damage).

Można w bardzo łatwy sposób wpłynąć na wsparcie tych procesów, między innymi poprzez „potęgowania” procesów sprzyjających odbudowie powysiłkowej. Najłatwiejsza drogą będzie spożycie odpowiedniej puli węglowodanów i tu świetnie sprawdzi się porcja węglowodanów [3].

Efekt jaki można zaobserwować będzie miał na celu zarówno szybszą odbudowę zniszczeń powysiłkowych, jak również pozwoli na znacznie skuteczniejsze uzupełnieni zasobów glikogenu mięśniowego.

Optymalne proporcje między białkiem a węglowodanami to ok 30% białka, i około 20% węglowodanów. Czy batony This-1 mają prawie idealne proporcje przez przypadek? Chyba nie😉

Warto dodać jeszcze efekt psychologiczny takiego pokarmu, ale w ten temat nie będę się zagłębiał!

[1] Fluckey JD, Vary TC, Jefferson LS, Farrell PA: Augmented insulin action on rates of protein synthesis after resistance exercise in rats. Am J Physiol. 1996, 270 (2 Pt 1): E313-9.

[2] Denne SC, Liechty EA, Liu YM, Brechtel G, Baron AD: Proteolysis in skeletal muscle and whole body in response to euglycemic hyperinsulinemia in normal adults. Am J Physiol. 1991, 261 (6 Pt 1): E809-14.

[3] Zawadzki KM, Yaspelkis BB, Ivy JL: Carbohydrate-protein complex increases the rate of muscle glycogen storage after exercise. J Appl Physiol. 1992, 72 (5): 1854-9.

Dlaczego w batonach jest glukoza?

Choć wydaje się to dziwne, to w czystej formie glukoza jest dla nas lepsza.

Batony energetyczne stanowią nie tylko idealną przekąskę w pracy. Zamiast kawy i ciastka spróbuj zjeść jeden superenergetyczny baton z guaraną. Energia w nim zawarta pobudza przez długi czas, nawet do 6 godzin dzięki temu że jest stopniowo wchłaniana przez organizm. Kombinacja kawa z ciastkiem wywoła duży wzrost poziomu cukru i co za tym idzie wyrzut insulity, w kombinacji z kofeiną która z napoju szybko się wchłania do krwi. Taka kombinacja da nam „kopa” na godzinę, ale po niej z reguły przychodzi zjazd.

Po zjedzeniu batona nie będziemy mieli zjazdu – dzięki dużej zawartości błonnika energia uwalnia się stopniowo, tak samo jak kofeina i inne pobudzające substancje aktywne są wchłaniane powoli. Dlatego dostajemy kopa na początek – ale bez sugar rushu który nas dekoncentruje, i na tak długi okres żebyśmy mogli zrobić wszystko co potrzebujemy.

Odpowiedź zależy od uprawianej dyscypliny sportu. W przypadku sportów które wymagają krótkiego ale intensywnego wysiłku sugerujemy baton super-energetyczny z guaraną. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom składników, organizm będzie pobudzony i przygotowany do wysiłku o dużej intensywności. Dzięki temu możemy uzyskać wynik nawet o kilka procent lepszy!

W przypadku sportów długodystansowych, które wymagają wytrzymałości, najlepsze są pozostałe batony energetyczne. Dzięki optymalnym proporcjom między ilością węglowodanów i tłuszczy, dostarczają nam energię na początkową fazę wysiłku w której spalane są cukry, i na drugą fazę wysiłku w której organizm przestawia się na pozyskiwanie energii z tłuszczu. Jeden baton może nam dawać energię nawet na 2 godziny intensywnego wysiłku, lub 4 do 6 godzin mniej intensywnego wysiłku fizycznego! Dzięki temu startując w biegach długodystansowych, wspinaczce górskiej, w zawodach rowerowych, triathlonie lub w innych dyscyplinach mamy pewność że nam nie zabraknie energii.

Tak. Spożycie więcej niż 1 batona Super-energetycznego z guaraną, kofeiną i wyciągiem z rodioli syberyjskiej (trzy różne substancje pobudzające przemianę materii, wydajność fizyczną i psychiczną) może zostać przez laboratorium olimpijskie potraktowany jako doping. Każdy baton zawiera 100 mg kofeiny, i spożycie 2 lub więcej batonów bezpośrednio przed zawodami może skutkować przekroczeniem dozwolonego limitu kofeiny w organizmie.

“CO TO JEST CHLEB BIAŁKOWY I CZYM SIĘ WYRÓŻNIA?” 

Jak sama nazwa wskazuje, chleb białkowy jest specjalnym rodzajem chleba, który zawiera szczególnie wysoki odsetek białek. Ta zawartość białka może wynosić od 15 do około 30 gramów na 100 gramów chleba, w zależności jakich mąk używamy. W porównaniu do tradycyjnego mieszanego chleba pszennego lub żytniego, który zwykle zawiera około 70% węglowodanów, chleb bogaty w białko ma ogromną zaletę.

Podczas gdy normalny chleb zwykle składa się z 75 procent węglowodanów, zawartość węglowodanów w tak zwanym chlebie o niskiej zawartości węglowodanów jest znacznie poniżej 15 procent. Jednak zawartość tłuszczu w typowych chlebach białkowych o średnio 16 gramach na 100 gramów produktu jest wielokrotnie wyższa niż, na przykład, w przypadku brązowego chleba z tylko jednym gramem tłuszczu. Chleb o niskiej zawartości węglowodanów (~ 260 kcal na 100 g) ma zatem średnią wartość opałową, która jest o około 20 procent wyższa niż w przypadku chleba konwencjonalnego (~ 220 kcal na 100 g).

Mieszanki chlebowe This-1 są składnikiem keto diety. Ich powstanie jest związane z pierwszymi keto dietami, i zapotrzebowaniem sportowców na chleb który będzie smaczny, a równocześnie nie będzie dostarczał cukrów. Zamiast cukrów dostarcza wysokiej jakości białka i dużą ilość błonnika.

“Dlaczego błonnik jest tak ważnym składnikiem diety?” 

Błonnik to jeden z podstawowych składników żywności, który nie tylko jest niezbędny do utrzymania zdrowia i sprawnie działającego układu trawiennego, ale również dostarcza mnóstwo energii i pomoże zachować dobrą formę. Błonnik oprócz pobudzania układu trawienia, spowalnia i rozkłada w czasie przemianę węglowodanów i wchłanianie glukozy, dzięki czemu energia jest dostępna przez dłuższy czas bez „sugar rush-u” który pojawia się po spożyciu pokarmów i napojów niezawierających błonnika. Błonnik wiąże na siebie wiele toksyn i pomaga je eliminować z organizmu, razem z kwasami żółciowymi, metalami ciężkimi i nawet substancjami rakotwórczymi.

Błonnik zmniejsza odczucie głodu i przez to wspomaga odchudzanie.

“Mieszanki chlebowe a Indeks Glikemiczny” 

Mieszanki chlebowe This-1 posiadają bardzo niski index glikemiczny, a w zasadzie na podstawie przeprowadzonych testów w współracy z restauracją Chude Ciacho, po spożyciu chleba lub ciasta bazującego na mieszankach This-1 wzrost poziomu cukru w krwi jest śladowy, i wynosi maksymalnie 5 do 10 mg/DL!

Dzięki dużej zawartości błonnika, białka i tłuszczu chleby This-1 zarazem dostarczają dużą ilość energii które nasz organizm potrzebuje.

Chleby glutenowe i bezglutenowe przygotowujemy każdy trochę inaczej. Sposób przygotowania każdego rodzaju chleba jest podany w opisie produktu.

“Czy chleby z mieszanek chlebowych są smaczne?” 

TAK! Nasze chleby nie smakują jak papier, ale każdy ma smak …. chleba! Oczywiście chleby mają różne smaki, w zależności od tego jakiej mąki użyto do ich wypieku. Jednak dzięki stosowaniu najlepszych naturalnych składników, braku polepszaczy i dodatków nasze chleby są bardzo dobre w smaku.

i

Nie znalazłeś odpowiedzi na to co chodzi ci po głowie? Napisz do nas a chętnie ci odpowiemy!